Zempléni és Tokaji-hegység építőkövei:
Az ország észak-keleti részében, a Hernád és Bodrog folyók által közrefogott Zempléni-hegység hazánk legnagyobb területű vulkáni hegyvidéke. A nagyjából 9-10 millió évvel ezelőtt működő tűzhányók tevékenységének eredményeként létrejött formáció nem egyetlen nagy hegytömböt alkot - mint a Mátra vagy a Velencei-hegység - hanem vulkáni kúpok sorozatából áll. A tokaji Kopasz-hegytől induló vonulat Szlovákiában éri el a Kárpátok előhegységeit.
A vulkánok működésével egy időben jelentős hidrotermás folyamatok is lejátszódtak a területen. A forró víz átjárta a különféle kőzeteket, és a kioldott kovasavat magával szállította. A kovasav gélszerű formájában átjárta a puhább, lazább kőzeteket, köztük a porként, hamuként leülepedő tufákat is. Ekként keletkeztek a hegység keleti oldalán álló, hirtelen magasba szökő hegyek, köztük a Patak feletti Király-hegy, Bot-hegy és a Megyer-hegy. Ezek mindegyikén működött hosszabb-rövidebb ideig a gabonafeldolgozóipar számára nélkülözhetetlen malomkő előállítására szakosodott bányaüzem.
Tokaj térségében az andezit bányászata volt jellemző. Elsősorban útépítésre és vasúti ágyazatnak alkalmas kövek kerültek ki a környékről. A település északi határában ma is megtekinthető Patkó-bányát 1923-ban nyitották meg. A kő iránti kereslet növekedése miatt ezt követően több bánya is nyílt Tokajban a 30-as években.
Hasonlóképpen andezit-bányászat folyik Bodrogkeresztúron és Tállyán is. Bodrogkeresztúron a 37-es főútról is jól látható a bánya. A tállyai kőbánya a 1928-as alapítása óta működik.
A környék hagyományos építészetében elterjedt vulkáni tufákat a XX. század elején több helyen is bányászták: Erdőbényén egy helyen, Szerencsen a Reichman-féle bányában és a "Kácsa" bányában, valamint Bodrogkeresztúron a Csonka-dűlőben és a kakashegyi bányában riolittufát, és ez utóbbi település mellett, a "Führer"-bányában tarchittufát. A bodrogkeresztúri tufát korábban falazásra alkalmas tömbökben fejtették, később beton-adalékanyagként és mezőgazdasági talajjavító anyagként is alkalmazták.
Bodrogkeresztúr, Kakas-dűlő:
Haszonkőzet riolit tufa.
Kőzetfizikai tulajdonságok:
Kőzettípus: riolit tufa
Sűrűség: 1,34 g/cm3
Nyomószilárdság: 6,1 - 10 Mpa
Fagyállóság: fagyálló
Alkalmazások: Fagyálló kerámiák gyártása, kerámiagyártási adalékanyag. Kézi falazóblokkok gyártása, burkolóanyagok, építő- és díszítőkővek, sziklakerti kövek
beton alapanyag, mezőgazdasági alkalmazások, mezőgazdasági talajjavítás
padka és töltési anyag, út- és vízépítés
Termékek:
Díszítőkő: építőkő, hasított kő, fűrészelt kő
Vállalati szabvány: VSZ 0/5, VSZ 0/12, VSZ 0/35, VSZ 5/12, VSZ 12/150
Egyedi termékek igény esetén egyedi szemszerkezetű és hasított termék
Üzemeltető: Colas Északkő Kft
Képek
Linkek